Council

The Council

The Council is the central organ of the international network of anthroposophic organizations working in the fields of disability, special needs education, social pedagogy, social care and social work. It is made up of delegates, which have been designated by the networks in their respective countries or regions, representatives of partner organizations, and the speakers of the working groups and organs of the Council.

 

Länderdelegierte des Councils
Argentina Marcela Almeyda
Armenia Zaruhi Manoukyan
Australia Martin Porteous
Belgium Ann Naeyert
Brazil Paula Cardoso Mourao, Susanne Rotermund
Chile Sol Sepulveda
Denmark Elke Bliese, Bernhard Schmitz
Germany Jens Borgmann, Susanne Ehrmann, Florian Klotz, Andrea Kron-Petrovic, Robert Nuber, Annette Pichler, Karen Riemann, Angelika Schuster, Stefan Siegel-Holz, Manfred Trautwein, Gino Wilke, Holger Wilms, Cornelia Zimber-Braemer
England & Wales Lisa Grabsch, Richard Tucker
Estonia Cor Lakeman
Finland Felix Frischknecht, Leni Knutar
France Bernadette Bernier, Magali Bourcart
Georgia Marina Shostak
IndiaMicky Joseph
Ireland (Rep.) Tony Whittle
Israel Yiftach Ben-Shalom
Italy Raffaella Brambilla
Kyrgyzstan Igor Schälike
Colombia Oscar Betancourt
Latvia Ieva Zunda
Lebanon Nn
Moldova Nn
New Zealand Trisha Glover
The Netherlands Pim Blomaard, Merlijn Trouw
Northern Ireland Nn
Norway Birka Schmidt Bäumler
Austria Christine Thomas
Pakistan Alexander Kühne
Peru Victor Córdova, Daniel Lage
Poland Nn
Portugal Christina Monteiro
Romania Adrian Pintea
Russia Tamara Isaeva
Scotland Angela Ralph
Sweden Paula Hämäläinen-Karlström, Marianne Lindström, Sara Siegers
Switzerland Katrin Fichtmüller, Christian Gaegauf, Brigitte Kaldenberg, Johannes Metz, Frieder recht, Matthias Spalinger
SpainAngelines Martinez Cuenca, Fidel Ortega Dueñas
South Africa & Botswana Julio Laset
Taiwan Hsiao-Ni Chen, June Yu Pontius
Thailand Anchana Soontornpitag
Czech Republic Daniela Dzvonikova, Katerina Matoskova
Ukraine Valeriya Medvedeva
Hungary Nikoletta Kovács
Vietnam Phan To Trinh
USA & Canada Kimberly Dorn Bay, Anya Hobley
SprecherInnen von Arbeitsgruppen und Organen des Councils
Social Therapy Working Group Stefan Siegel-Holz
Physicians in Curative Education and Social Therapy Andrea Seemann
Training Circle Annette Pichler
Leadership Team and Office Jan Göschel, Bart Vanmechelen, Sonja Zausch
Fonds für Heilpädagogik und SozialtherapieRemco Bakker, Michael Dackweiler, Jan Göschel, Rainer Menzel, Georg Soldner, Manfred Trautwein, Holger Wilms
VertreterInnen von Partnerorganisationen im Council
Freunde der Erziehungskunst Rudolf SteinersChristian Grötzinger
Camphill Movement Group nn
ECCE Béatrice Cussac, Bernhard Heldt
Social Initiative ForumJoan Sleigh

Updeated June 2019





This website uses cookies.

I agree to the use of cookies on this site.